O nás

Kde jsme se vzali?

Pocházíme z různých míst v České republice, ale v jednu dobu jsme se všichni sešli v Praze a poznali se přes internetovou diskuzi o běhání. Začali jsme společně trénovat a měřit vzájemné síly na závodech. Smíření s navěky amatérskou úrovní našich výsledků a vědomím, že běh není a nebude jediným smyslem našich životů, jsme dali naší společné zálibě řád a formu. Přesto si běháme dál, jak nás to baví a vůbec to neznamená, že bychom museli navěky zůstat v Praze.

Proč jsme založili klub?

Protože sdílíme společný přístup k běhání a nechceme se ho držet pouze anonymně. Jsme přátelé a chceme se nadále scházet na tréninku, pořádat soustředění, pomáhat si a závodit. Můžeme jít do hospody a dělat věci, které s během nesouvisí. Když ale někdo z nás běží závod, neběží ho pouze sám za sebe, ale i za všechny ostatní. Nevzdáváme se, bojujeme do posledních sil a takhle chceme, aby si nás každý pamatoval.

Jak nás poznáte?

Na závodech máme dres s hlavou vlka – logem našeho klubu – a různobarevné závodní trenky od americké firmy BOA. Dres je pro nás důležitý, nechceme běhat jako ostatní, ve sponzorských trikách, které dostáváme za startovné. Máme i mikiny s logem, ale jejich nošení není povinné. Když běžíme po městě, zdravíme mávnutím ostatní běžce. Když běžíme závody, vždycky respektujeme soupeře. Jsme společenští a rádi se podělíme o rady a zkušenosti.

Jaké jsou naše cíle?

Stojíme nohama na zemi a máme pouze reálné cíle. Většinou to znamená pouze překonat sami sebe. Často i donutit se jít běhat je cíl – výsledkem boje s leností. Samozřejmě se však chceme i zlepšovat. Osobní rekordy, posuny ve výsledcích oproti minulým ročníkům a možná jednou, pokud vydrží zdraví a chuť do běhání, tak i stupně vítězů ve veteránských kategoriích. A pak máme každý i svoje vlastní, tajné cíle, které nás znovu motivují se i v zimě a za tmy obout a vyběhnout.

Co znamená zkratka RBZ?

Rádi Bychom Zdůraznili, že zkratka RBZ nemá pouze jedno přesné a jedinečné vysvětlení. Každý z nás za ní může vidět něco jiného a nalézt si svůj vlastní význam. Původ označme za nejasný a zabývejme se spíš tím, co všechno to může být. Zde uvádíme pouze několik příkladů:

  • Rychlost Bolest Zábava (typické pro společný intervalový trénink)
  • Rád Bych Zvítězil (mantra odříkávaná na startu každého závodu)
  • Rumu Bude Zapotřebí (doprovází dlouhé běhy ve vyšších polohách)
  • Ráno Budu Zdravý (dobrá naděje v případě nemoci a zranění)

Můžu se také stát členem?

V zásadě ano, nejsme uzavřený spolek elitářů. Jestliže tě běhání baví a máš chuť a motivaci se sám zlepšovat, tak nás kontaktuj a začni běhat s námi. Nerozhoduje pohlaví, věk, dokonce ani nemusíš být z Prahy. Důležité je jak se s námi budeš cítit a my s tebou. Ukaž co v tobě je. Když nás dokážeš přesvědčit, že tvůj osobní přístup k běhu a k životu se překrývá s naším, demokraticky odhlasujeme tvoje přijetí a na svůj příští závod můžeš také vyběhnout ve vlčím dresu RBZ Praha.

RBZ Praha