Mattoni 1/2Maraton České Budějovice 2014

Pro RBZ asi nejoblíbenější závod ze série RunCzech, důvody jsou dva. Rychlá trasa závodu  a fantastická atmosféra. Začátek června není zrovna ideální termín  běžeckého závodu, ale při registraci jsme doufali, že to letos vyjde a počasí bude mírnější než v předchozích letech. A ono NE! Ani letos to nevyšlo, už týdenní předpověď dávala tušit, že závod to bude náročnější, než bychom si přáli.  To byl i důvod proč RBZ neodcestovali do Českých Budějovic v plánované sestavě. Den před závodem, kdy už bylo jasné, že počasí bude tropické ze sestavy vystoupil Martin. S půl maratonskou tratí a počasím nakonec odjeli bojovat Jakub, Ondřej a Václav. Po prezentaci, při krácení si času startu nás začal naplňovat strach z letních 28 stupňů. Teplota také nakonec sehrála hlavní roli, při ovlivnění našeho výkonu.

Ondřej:  První závod od zimního zranění achilovky, necelé dva měsíce v tréninku, cíl 1:22 a lépe. Strategie negativní split v tempu 3:50 min/km. První dva kilometry rozběhnuto dle plánu, tempo lehce pod 4 min/km. Na 5 km bylo stále vše dle planu. V úseku 5-10 km přišlo zpomalení, na hranici 10 km se Ondřej dostal v čase 39:10. Bohužel ale přišla krize, postupné zpomalování a vystoupení z dobře pracující skupiny sebou na 14 km přinesla propad tempa na 4:10 min/km. V ten moment bylo jasné že hranice 1:22 zůstane nepokořena. Trápení se stupňovalo až do 19tého km, kde byl Ondřej konečně doběhnut dvojicí běžců. Tuto dvojici se mu podařilo zachytit a do cíle doběhl ve skupině. Výsledek nebyl nijak oslnivý 1:25:20 a 49. místo v celkovém pořadí.

Václav: Václav dorazil na závod bez ambice, dva dny před závodem dokončil magisterské studium na ČVUT a následující dny a noci prohýřil.  Dohoda byla zkusit závod rozběhnout s Ondřejem a pak že se uvidí.  Vidělo se docela brzo, na 6. km Václav dozrál, tempo bylo v tu chvíli nad jeho možnosti, tak pokračoval dál sám. Jeho trápení dosáhlo absolutního vyvrcholení mezi 12-17 km, kombinace vysokých teplot a špatné životosprávy si vybrala svou daň, Václav byl nucen několikrát hledat soukromí mezi keři. Výsledný čas 1:34:51 působí jako vztyčený ukazováček. Takhle NE!

Jakub:  Jakub cestoval do Českých Budějovicích s cílem konečně prodat to co na jaře natrénoval. Cíl 1:35 měl být snadno splnitelný. Jakub od začátku pocitově trápil, nebyl schopen dostat se do tempa, na jednotlivých mezičasech se propadal za plán a do cíle se dopotácel v čase 01:45:37 na hranici kolapsu..

Závod se nikomu nezdařil dle představ, byl to tvrdý boj s počasím a to nelze vyhrát, na druhou stranu jsme odjížděli spokojeni,  atmosféra byla neskutečná, takže příští rok v Českým Budějovicích nashle…